Haber

Çin Büyükelçisi ABD’ye misilleme uyarısında bulundu

Çin’in Washington Büyükelçisi Şie Fıng, ABD’nin Çin’in özellikle çip endüstrisini ve yatırımlarını hedef alan ulusal güvenlik önlemlerine misillemede bulunabileceği konusunda uyardı.

ABD’nin Colorado kentinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı konuşmada Şie, ABD’nin Çin’e yönelik adımlarını ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

ABD cips dahil Çin’e ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygularken Çin’in sessiz kalamayacağını belirten Shie, “Çin yerinde duramaz.

Çin’in ABD’nin adımlarına kısasa kısas unsuruyla yaklaşmadığını vurgulayan Shie, “Ticaret veya teknoloji savaşı istemiyoruz. Demir perdeye ve silikon perdeye veda etmek istiyoruz.” sözünü tuttu.

Bir süredir kamuoyunun karşısına çıkmayan Çin Dışişleri Bakanı China Gang’ın nerede olduğu sorulduğunda Xie, “İlginiz için teşekkürler” dedi. ödemek için yeterliydi.

Çin ve ABD’nin ortasında çip gerilimi

Amerikan basınında yer alan haberde, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Nvidia ve diğer çip üreticileri tarafından yapılan çiplerin Çin ve diğer ilgili ülkelerdeki müşterilere ön lisanssız sevkiyatını durdurmak için bu ay harekete geçebileceği belirtildi.

Çin, çip ve elektronik üretiminde kullanılan galyum ve germanyum metallerinin de ihracatını “ulusal güvenlik ve çıkarların korunması” gerekçesiyle kısıtladı.

haber-balcova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu